Kalendarz Reprezentacji

Czesław Lang

Sportowiec, menedżer, biznesmen i działacz społeczny. Jest Członkiem Międzynarodowej Unii Organizatorów Imprez Kolarskich (AIOCC). Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim (2000) i Oficerskim Orderu Odrodzenia. Wielokrotnie nagradzany przez prestiżowe gremia, Tour de Pologne otrzymał tytuł „Najlepszej Imprezy Sportowej Roku” w Polsce w latach 1995, 1996, 2004, 2008, 2011.
Od wczesnych lat dziecinnych fascynowało go kolarstwo i realizując pasję trafił do LZS Baszta Bytów. W barwach tego klubu startował w latach 1970-77. Następne pięć lat spędził w Legii Warszawa.

Największym sukcesem w czasach kariery amatorskiej był tytuł wicemistrza olimpijskiego. W 1980 roku na igrzyskach w Moskwie Lang zdobył srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego. Na tych samych igrzyskach zajął również czwarte miejsce w drużynowej jeździe na czas. Wcześniej dwukrotnie wywalczył medal mistrzostw świata, w obu przypadkach w drużynowej jeździe na czas. W 1977 roku w San Cristobal reprezentacja w składzie Czesław Lang, Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki, Stanisław Szozda zdobyła brązowy medal, a dwa lata później podczas czempionatu w Valkenburgu Lang, Witold Plutecki, Stefan Ciekański, Jan Jankiewicz zdobyli srebrny krążek. Do najważniejszych sukcesów należy zaliczyć również zwycięstwo w Tour de Pologne w 1980 roku oraz w wyścigu Settimana Ciclistica Lombarda także w 1980 roku. Był wielokrotnym mistrzem Polski, czterokrotnie startował w Wyścigu Pokoju.

W 1982 roku podpisał zawodowy kontrakt z włoską grupą GIS Gelati-Campagnolo zostając pierwszym zawodowym kolarzem nie tylko z Polski, ale z całego bloku wschodniego. W kolejnych latach reprezentował barwy grup Carrera – Inoxpran, Del Tongo Colnago oraz Malvor – Sidi. Dziewięć razy startował w Giro d’Italia, a trzy razy w Tour de France wspólnie z największymi asami włoskiego kolarstwa – Francesco Moserem, Giuseppe Saronim czy Roberto Visentinim. W sumie wygrał 30 wyścigów zawodowych.

Od 1993 roku jest Dyrektorem Generalnym Lang Team i Tour de Pologne. W krótkim czasie przywrócił blask zapomnianej kolarskiej imprezie. Pod jego okiem Tour de Pologne stał się jednym z najważniejszych wyścigów świata, należących do prestiżowego cyklu UCI World Tour. Promuje kolarstwo zawodowe i amatorskie na wielu płaszczyznach. Stworzył wiele imprez, które stały się cyklicznymi wydarzeniami przyciągającymi rzesze miłośników rowerów. To choćby Skandia Maraton Lang Team, Grand Prix MTB, Nutella Mini Tour de Pologne, Tour de Pologne Amatorów, czy Tauron Lang Team Race.