Kalendarz Reprezentacji
Środa 26.07.2017

MKOl potwierdził złoty medal olimpijski Szymona Kołeckiego

Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie poinformował PKOl o przyznaniu Szymonowi Kołeckiemu złotego medalu igrzysk wywalczonego w kategorii do 94 kg w Pekinie w 2008 roku. 

W sierpniu 2016 roku pojawiły się doniesienia, że Kazach Ilia Iljin w trakcie chińskich igrzysk miał w organizmie zabronioną substancję - stanozolol. W listopadzie MKOl go zdyskwalifikował i poinformował o odebraniu również drugiego złotego medalu, wywalczonego w Londynie w 2012 roku. Kołecki w Pekinie uzyskał w dwuboju 403 kg, a Iljin 406.

"MKOl prosi Szymona Kołeckiego o odesłanie do Lozanny jego srebrnego medalu, dyplomu za drugie miejsce oraz odznaki wicemistrza olimpijskiego. Domyślamy się, iż analogiczna prośba, dotycząca medalu złotego, trafiła lub trafi niebawem do sztangisty z Kazachstanu" - poinformował PKOl.

Srebrny medal Kołeckiego trafi do Gruzina Arsena Kasabijewa, który od grudnia 2009 roku ma polskie obywatelstwo.

Teraz oficjalnie Polska ma w dorobku 67 złotych medali letnich igrzysk, jednak wkrótce powinien pojawić się kolejny. Analogicznego pisma co w sprawie Kołeckiego spodziewa się Anita Włodarczyk, która pięć lat temu w Londynie w konkursie rzutu młotem przegrała z Tatianą Łysenko, ale z powodu stosowania dopingu Rosjankę pozbawiono zwycięstwa. 

 

Źródło: PAP foto: PAP/EPA/Rungroj Yongrit

Nie dodano jeszcze komentarzy.