Kalendarz Reprezentacji
Poniedziałek 29.08.2016

Polacy rozpoczynają eliminacje do EuroBasketu 2017

Reprezentacja Polski koszykarzy środowym meczem z Portugalią we Włocławku rozpocznie walkę w eliminacjach do mistrzostw Europy 2017. Rywalami biało-czerwonych w grupie D będą także Białorusini i Estończycy. 

Polacy wystąpili do tej pory w 27 ME, w tym w pięciu ostatnich turniejach (począwszy od 2007, gdy drużyny słoweńskiego trenera Andreja Urlepa przerwała niechlubną serię nieobecności w czterech kolejnych turniejach).

Biało-czerwoni zajmują w najnowszym (po igrzyskach) rankingu FIBA 38. lokatę. Latem rozegrali 10 meczów sparingowych, zwyciężając w pięciu. Polacy, którzy trzeci rok z rzędu pracują z amerykańskim szkoleniowcem Mike Taylorem, nie zdołali jednak pokonać żadnej z wyżej sklasyfikowanych drużyn: Rosji (9.), Słowenii (12.), Niemiec (29.) i Finlandii (32.).

Dwaj grupowi przeciwnicy w kwalifikacjach zajmują ex aequo 84. lokatę - Portugalia i Estonia, a Białoruś nie jest klasyfikowana przez FIBA.

Polacy zagrają w eliminacjach w zmienionym składzie w porównaniu do finałów ME 2015 we Francji. Z tego składu brakuje przede wszystkim podkoszowych: Marcina Gortata (zakończył karierę w kadrze), Damian Kuliga, Przemysława Karnowskiego i Aarona Cela (powody zdrowotne). Piątym nieobecnym jest skrzydłowy Karol Gruszecki, który jako ostatni przegrał rywalizację o miejsce w meczowej dwunastce.

Nowe twarze to Michał Sokołowski, który miał bardzo udany sezon ligowy oraz Tomasz Gielo, absolwent zespołu ligi akademickiej NCAA, od nowego sezonu zawodnik silnej ligi hiszpańskiej. Po trzech latach przerwy wrócił do drużyny narodowej Maciej Lampe.

 

Terminarz spotkań kwalifikacyjnych ME 2017:

31 sierpnia, Polska - Portugalia (Włocławek, godz. 20.00)

3 września, Białoruś - Polska (Mińsk, godz. 17.30)

7 września, Polska - Estonia (Lublin, godz. 20.00)

10 września, Portugalia - Polska (Oliveira de Azemeis, godz. 19.30)

14 września, Polska - Białoruś (Toruń, godz. 20.00)

17 września, Estonia - Polska (Tartu, godz. 18.00)

 

Źródło: PAP foto: PAP/Maciej Kulczyński

Nie dodano jeszcze komentarzy.