Kalendarz Reprezentacji
Czwartek 25.08.2016

Koszykarze ulegli Belgii 55:58

Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała z Belgią 55:58 (16:13, 14:7, 17:17, 8:21) w swoim pierwszym meczu międzynarodowego turnieju we Włocławku. Biało-czerwoni zmierzą się w czwartek w spotkaniu o trzecie miejsce z reprezentacją Gruzji, która uległa Szwedom 60:73.

Turniej we Włocławku jest dla wszystkim ekip ostatnim sprawdzianem przed rozpoczynającymi się 31 sierpnia eliminacjami mistrzostw Europy 2017. W polskiej drużynie 150. spotkanie rozegrał Łukasz Koszarek. Biało-czerwoni aktywnie bronili się przez większą część meczu, ale nie mieli odpowiedniego dnia w ataku.

Jeden z liderów Maciej Lampe, który dobrze spisywał się w spotkaniach turniejowych w Wiedniu i Ulm, nie trafił żadnego z 11 rzutów (w tym ośmiu za dwa punkty). Dzięki defensywie Polacy prowadzili 30:20 po dwóch kwartach i 47:37 po kolejnej części, mając w tej odsłonie nawet 12 punktów przewagi po trafieniu Adama Waczyńskiego.

O porażce zadecydowała fatalna ostatnia odsłona w wykonaniu podopiecznych amerykańskiego trenera Mike'a Taylora, którzy zdobyli tylko osiem punktów (w całym meczu mieli zaledwie 37,5 proc. skuteczności z gry) i dali się zaskoczyć rywalom rzutami z dystansu. Belgowie mieli aż 25 strat, a mimo to zdołali zakończyć spotkanie sukcesem.

Polacy przez pięć minut ostatniej kwarty uzyskali tylko dwa punkty. Potem rzutem zza linii 6,75 m popisał się Koszarek, a efektownym i skutecznym wejściem pod kosz A. J. Slaughter i Polska prowadziła na 63 sekundy przed końcem 54:51. Rywale po raz kolejny zdobyli trzy punkty - trafił Jean Salumu, a sukces przypieczętował środkowy Kevin Tumba uzyskując po rzutach wolnych dwa pierwsze punkty. Do dogrywki próbował doprowadzić Lampe, ale jego rzut zza linii 6,75 m był niecelny.

Źródło: PAP/ foto: PAP/Tytus Żmijewski